- Atlus
  - Capcom
  - Cave
  - Falcom
  - Irem
  - Konami
  - Microsoft
  - Namco Bandai
  - Nintendo
  - Nippon Ichi
  - Grasshopper
  - Sega
  - Sony
  - Square Enix
  - Western Games



  - Castlevania
  - Chrono
  - Dragon Quest
  - Final Fantasy
  - Kingdom Hearts
  - Mana
  - Mario
  - Megami Tensei
  - Mega Man
  - Metal Gear
  - Resident Evil
  - SaGa
  - Silent Hill
  - Sonic
  - Star Ocean
  - Street Fighter
  - Suikoden
  - Tales
  - Ys
  - Zelda



  - Masashi Hamauzu
  - Norihiko Hibino
  - Kenji Ito
  - Noriyuki Iwadare
  - Koji Kondo
  - Yuzo Koshiro
  - Shoji Meguro
  - Yasunori Mitsuda
  - Manabu Namiki
  - Hitoshi Sakimoto
  - Motoi Sakuraba
  - Tenpei Sato
  - Yoko Shimomura
  - Koichi Sugiyama
  - Masafumi Takada
  - Nobuo Uematsu
  - Michiru Yamane
  - Akira Yamaoka







Home Contact Us Top

 

19 Dec 2010 - Annual Game Music Awards 2010 - Nominations

In collaboration with our partners GameMusic.net, SEMO is proud to present the winners of the Annual Game Music Awards 2010. These panel-voted officially recognised awards provide a thorough and wide-reaching recognition of achievement in game music over the last year.

A panel have determined the nominations and winners of these awards. All panelists are experienced journalists and reviewers with an expert knowledge of the game music industry. The panelists have selected their choices by carefully considering the artistic, entertainment, and functional value of the game music created this year. All game music released between December 2009 and December 2010 was eligible for consideration, irrespective of the commercial success and production region of their associated games.

The nominations, runners-up, and winners are listed below. Congratulations to all recognised by these awards.


Best Score – Japan

Atelier Totori
Final Fantasy XIII
God Eater
Last Ranker
Metroid: Other M
Nier
Sengoku Basara 3
Super Mario Galaxy 2
Resident Evil: The Darkside Chronicles
Xenoblade

Winner: Nier
Runner-Up: Final Fantasy XIII
 

Best Score – North America

Call of Duty: Black Ops
Civilization V
Dante’s Inferno
Dark Void
Epic Mickey
Lost Planet 2
Halo: Reach
Medal of Honor
Splinter Cell: Conviction
StarCraft II: Wings of Liberty

Winner: StarCraft II: Wings of Liberty
Runner-Up: Civilization V

 

Best Score – Europe

Age of Conan: Rise of the Godslayer
Alan Wake
Arcania: Gothic 4
Castlevania: Lords of Shadow
Enslaved: Odyssey to the West
Fable III
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
James Bond 007: Blood Stone
Mafia II
Two Worlds II
 
Winner: Alan Wake
Runner-Up: Castlevania: Lords of Shadow



Best Score – Contemporary / Alternative

Crackdown 2
Dead Rising 2
Gran Turismo 5
Need For Speed: Hot Pursuit
No More Heroes 2: Desperate Struggle
Red Dead Redemption
Soldner-X 2: Final Prototype
The King of Fighters XIII
Vanquish
Yakuza 4

Winner: No More Heroes 2: Desperate Struggle
Runner-Up: Vanquish


 
Best Score – Retro / Remixed

Akai Katana
Donkey Kong Country Returns
Etrian Odyssey III: The Drowned City
Kirby’s Epic Yarn
Mega Man 10
Pokemon Black & White
Scott Pilgrim vs. The World: The Game
Shantae: Risky’s Revenge
Sonic the Hedgehog 4
ZombieSmash!

Winner: Scott Pilgrim vs. The World: The Game
Runner-Up: Mega Man 10



Best Theme – Vocal

Ar tonelico Qoga – Weathervane (Kenji Ito w/ Azumi Inoue)
Dead Rising 2 – Kill the Sound (Oleksa Lozowchuk w/ Klayton)
Enslaved: Odyssey to the West – No Death in Love (Nitin Sawhney w/ Tina Grace)
Legend of the Guardians – With Hearts Sublime (Winifred Phillips w/ Winifred Phillips)
Lord of Vermilion II – Lord of Vermilion II (Hitoshi Sakimoto w/ Yasuko Otsui)
Luminous Arc 3 – Wake Up World (Maki Kirioka w/ CHiCO)
Metal Gear Solid: Peace Walker – Heaven’s Divide (Akihiro Honda w/ Donna Burke)
Phantasy Star Portable 2 – Living Universe (Hideaki Kobayashi w/ Aimee Blackschleger)
Ys vs Sora no Kiseki: Alternative Saga – Rush Out (Yukihiro Jindo w/ Kanako Kotera)
Xenoblade – Beyond the Sky (Yasunori Mitsuda w/ Sarah Alainn)

Winner: Metal Gear Solid: Peace Walker - Heaven's Divide
Runner-Up: Enslaved: Odyssey to the West - No Death in Love

 
 
Best Theme – Instrumental

Alpha Protocol – Main Theme (BT, Jason Graves)
Assassin’s Creed: Brotherhood – Main Theme (Jesper Kyd)
Chaos Rings – Main Theme (Noriyasu Agematsu)
Final Fantasy XIII – Defiers of Fate (Masashi Hamauzu)
God of War III – Overture (Gerard Marino)
Monopoly Streets – Main Theme (Chance Thomas)
Prince of Persia: The Forgotten Sands – Main Theme (Steve Jablonsky)
Sengoku Basara 3 – Life (Ko Otani)
Silent Hunter V – Into the Atlantic (Jason Graves)
Valkyria Chronicles 2 – Main Theme (Hitoshi Sakimoto)
 
Winner: Alpha Protocol - Main Theme
Runner-Up: Sengoku Basara 3 - Life



Outstanding Contribution by Composer - Eastern

Masashi Hamauzu (Final Fantasy XIII, Symphonic Legends)
Shigeki Hayashi (Blaze Union, Yggdra Unison)
Rei Kondoh (Okamiden, Last Rebellion)
Jun Senoue (Sonic the Hedgehog 4, Sonic Colours)
Go Shiina (God Eater, Ace Combat: Joint Assault)
Yoko Shimomura (Last Ranker, The 3rd Birthday)
Masafumi Takada (Vanquish, Zengeki no Reginleiv)
Shohei Tsuchiya (Dariusburst Another Chronicle, Shogun Defense)
Nobuo Uematsu (Final Fantasy XIV, Lord of Arcana)
Ippo Yamada (Mega Man 10, Mega Man Zero Collection)

Winner: Yoko Shimomura
Runner-Up: Go Shiina



Outstanding Contribution by Composer - Western

Russell Brower (StarCraft II, World of Warcraft: Cataclysm)
Marc Canham (Split/Second, Chime)
Jason Graves (Alpha Protocol, City of Heroes: Going Rogue)
James Hannigan (The Deathly Hallows, Command & Conquer 4)
Steve Jablonsky (Prince of Persia: The Forgotten Sands, The Sims 3: Ambitions)
Kevin Manthei (Tron: Evolution, Star Trek Online)
Mike Reagan (God of War III, Darksiders)
Tom Salta (H.A.W.X. 2, Red Steel 2)
Garry Schyman (BioShock 2, Dante’s Inferno)
Jack Wall (Mass Effect 2, Video Games Live)

Winner: Garry Schyman
Runner-Up: Tom Salta



Most Significant Breakout

Ramin Djawadi (Medal of Honor)
James Dooley (Epic Mickey)
Masashi Hamauzu (Final Fantasy XIII)
Sean Murray (Call of Duty: Black Ops)
Richard Jacques (Alice in Wonderland)
Rei Kondoh (Okamiden)
Tomori Kudo (Xenoblade)
Mitsuto Suzuki (The 3rd Birthday)
Masafumi Takada (Vanquish)

Winner: Masashi Hamauzu
Runner-Up: Rei Kondoh



Most Promising Newcomer

Petri Alanko (Alan Wake)
Masahiro Aoki (Sengoku Basara 3)
Normand Corbeil (Heavy Rain)
Bear McCreary (Dark Void)
Keigo Hoashi (Nier)
Manami Kiyota (Xenoblade)
Geoff Knorr (Civilization V)
Oleksa Lozowchuk (Dead Rising 2)
Erina Niwa (Vanquish)
Kazuki Yanagawa (Ar tonelico Qoga)

Winner: Bear McCreary
Runner-Up: Masahiro Aoki



Outstanding Music Production – Game Studio

Blizzard Entertainment
Capcom
Electronic Arts
Konami
Nihon Falcom
Nintendo
Sega
Sony Computer Entertainment
Square Enix
Ubisoft

Winner: Capcom
Runner-Up: Electronic Arts

 
 
Outstanding Music Production – Music Studio

Basiscape (leader: Hitoshi Sakimoto)
Dynamedion (leader: Tilman Sillescu)
GEM Impact (leader: Norihiko Hibino)
Monaca (leader: Keiichi Okabe)
noisycroak (leader: Hideki Sakamoto)
Procyon Studio (leader: Yasunori Mitsuda)
Remote Control Productions (leader: Hans Zimmer)
Salamander Factory (leader: Takuya Hanaoka)
Soundelux DMG (leader: Jamie Christopherson)
SuperSweep (leader: Shinji Hosoe)

Winner: Dynamedion
Runner-Up: Basiscape

 

Outstanding Music Production – Record Label

5pb. Records
Dog Ear Records
E.A.R.S.
Konami Digital Entertainment
Square Enix
Sweep Record
Suleputer
Sumthing Else Music Works
Team Entertainment
Zuntata Records

Winner: Sumthing Else Music Works
Runner-Up: Sweep Record

 

Best Arranged Album – Remix / Band

Chill SQ
Darius Burst Remix -Wonder World-
DeathSmiles Arrange Album
DoDonPachi Dai-Fukkatsu Arrange Album
Falcom vs. JDK Band Summer 2010
Guwange Arrange Album
Mega Man 10 Image Album
Persona Music Live Band
Sound of Games Vol. 1
The Sims 3 Re-Imagined by Junkie XL
 
Winner: Dariusburst Remix -Wonder World-
Runner-Up: Guwange Arrange Album



Best Arranged Album – Solo / Ensemble

A Night in Fantasia 2009 CD
Benyamin Nuss Plays Uematsu
Castlevania x Michiru Yamane Autobiography Music
Dragon Quest IX Symphonic Suite
Etrian Odyssey III Super Arrange Version
Final Fantasy XIII Piano Collections
Pia-Com II
Suikoden Arrange Collection Vol. 2 – Celtic & Asian
Symphonic Fantasies CD
Video Games Live: Level Two CD

Winner: Symphonic Fantasies CD
Runner-Up: Etrian Odyssey III Super Arrange Version


 
Best Arranged Album – Fan-Produced

Contra 4: Rocked ‘n’ Loaded (Klub Konchadunga)
Cradle2 (Sound Sepher)
Donkey Kong Country 2 Diddy Kong’s Quest - Serious Monkey Business (OverClocked ReMix)
Metroid Metal Expansion Pack (Metroid Metal)
Ninja Gaiden: Steel Dragon / Beat Blade (Earth Japan Soft)
North Blue (Magical Trick Society)
PuP’S DuDs (Tony Dickinson)
Super Mario Kart Album (The OneUps)
Zephyr Violin Duo (Zephyr Cradle / TAM)
Tyran Honey (Dangerous Mezashi Cat)
 
Winner: Contra 4: Rocked ‘n’ Loaded
Runner-Up: Zephyr Violin Duo



Best Chiptune Album

ANOMALY (Norrin Radd)
Telstar Arcade (Wizwars)
The Best Music (George & Jonathan)
Skywave Effect (jmr)
Sonic the Hedgehog 3 & Knuckles 8-Bit Soundtrack (Daniel White)
V​-​Chipular Bandslaughter (Save States)

Winner: The Best Music
Runner-Up: Telstar Arcade



Best Original Album

10 Short Stories (Nobuo Uematsu)
Brightness (Nobuyoshi Sano as sanodg)
Earthscape (Alexander Brandon)
GE-ON-DAN Rare Tracks Vol. 1 (Various Artists)
Samurai Damacy (Akitaka Tohyama)
S-Mode (Hiroto Saitoh)
SYNTHESIZED2 (Sota Fujimori)
Tik Tak (Tim Wright as CoLD SToRAGE)
yorlga (Yoshitaka Hirota)
Ways for Liberation (Kosuke Saito as kors k)

Winner: 10 Short Stories
Runner-Up: yorlga



Outstanding Music Production - Concert

Castlevania – The Concert (Stockholm, February 19)
Distant Worlds II – More Music from Final Fantasy (Stockholm, June 12)
Dog Ear Records Event (Tokyo, October 30)
Dragon Quest Family Classic Concert (Tokyo, July 8)
Fantasy Comes Alive (Singapore, April 30)
Passion – Twilight Legacy (Perth, August 14)
PLAY! A Video Game Symphony (Vancouver, December 6)
Press Start 2010: Symphony of Games (Tokyo, September 21)
Symphonic Legends (Cologne, September 23)
Video Games Live (New Orleans, April 1)
 
Winner: Distant Worlds II - More Music from Final Fantasy
Runner-Up: Symphonic Legends



Special Achievement Award – Eastern

Awarded to Haruhisa Tanaka (aka hally)
 
 
Special Achievement Award – Western

Awarded to Clint Bajakian
Written by Chris Greening

Return to the Headlines